Generalforsamling og afgørelse af Prisen for Ejbys Forskønnelse
Kom med til generalforsamling i Ejby Lokaludvalg tirsdag d. 10. maj 2022 kl. 19.00 på Ejby Skole (Samlingssalen).
Dagsorden:
– Valg af ordstyrer og referent
– Formandens beretning for 2021
– Forventning til aktiviteter i 2022
– Aflæggelse af regnskab for 2021
– Budget 2022
– Valg til Bestyrelsen (2 medlemmer er på valg)
– Valg af suppleanter
– Valg af revisor og revisorsuppleant
– Eventuelt
Alle er velkomne til at deltage – tilmelding er ikke nødvendig. Lokaludvalget er vært ved en kop kaffe, en øl eller en vand.
Kom og hør, hvad det er Lokaludvalget går og arbejder med og om de mange planer for 2022 og fremover.
Der er ledige pladser i udvalget, og de har brug for dig, der vil gøre en forskel for Ejby – især inden for områderne Fællesskab, Bosætning, Natur og Branding.
Efter generalforsamlingen er der afstemning om “Prisen for Ejbys Forskønnelse”. Kun de fremmødte (ikke bestyrelsesmedlemmer) kan stemme.
Hvem vil du nominere til prisen for Ejbys Forskønnelse? Del din mening med Lokaludvalget på Facebook HER.

Forårsprogrammet for 3F Seniorklubben Ejby er klar
Så er der igen spændende ting på programmet hos 3F Seniorklubben Ejby. Glæd dig til alt fra musikalsk underholdning til sommerudflugt til Langeland.
Jul i Ejby
Den søde juletid nærmer sig, og juleshoppingen står for døren. Når du juleshopper i Ejby, får du en lodseddel, der kan resultere i en gave.
Borger- og byrådsmødet i Ejby
Mandag den 7. november afholdte byrådet i Middelfart Kommune åbent borger- og byrådsmøde i Ejby Hallen, og fremmødet var stort.