Jul i Ejby
Den søde juletid nærmer sig, og juleshoppingen står for døren. Når du juleshopper i Ejby, får du en lodseddel, der kan resultere i en lækker gave.
Lodsedlen skal udfyldes og afleveres i en af byens butikker inden den 18. december kl. 14.30, hvor vinderne trækkes.
Årets gevinster er:
1 gavekort til Ejby Handel på 2000 kr.
2 gavekort til Ejby Handel på 1000 kr.
2 gavekort til Ejby Handel på 500 kr.
Gaver fra butikkerne til en værdi á 500 kroner – Gaverne kan ses i vinduet os Susanne M.
Husk også at besøge Ejby Midtpunkt søndag den 27. november, hvor juletræet bl.a. tændes kl. 15.30. Julemanden kigger også forbi med godter til børnene. Der vil også være musik, varm kakao og æbleskiver på programmet, så der er ingen undskyldning for ikke at kigge forbi. Butikkerne holder også åbent fra kl. 12-16.
Søndag den 18. december fejres julen i Ejby atter, når Kondal Duo spiller op fra kl. 13-15. SC Smørrebrød byder også på pølser og brød fra kl. 13-15. Og så findes vinderne af årets gevinster til Juleshopping 2022. Butikkerne holder åbent lørdag den 17. december fra kl. 9-14, og de holder åbent søndag den 18. december kl. 11-15.


Anden nominering til Prisen for Ejbys Forskønnelse er fundet
Anden nominerede til prisen for Ejbys Forskønnelse er Møllevænget 18. Boligen var faktisk også nomineret sidste år, men der er sket en masse siden sidste år.
Skal du være med i Ejby Lokaludvalg?
Ejby Lokaludvalg afholder Generalforsamling onsdag d. 29. marts på Ejby Skole. Her skal bl.a. være valg af medlemmer samt afgørelse af Prisen for Ejbys Forskønnelse.
Første nominerede til Prisen for Ejbys Forskønnelse er klar
Så er der en flot nominering til årets pris, som afgøres på generalforsamlingen i Ejby Lokaludvalg den 29. marts. Det drejer sig om Nørregade 160.